Przyjęcie oświadczeń koniecznych do uznania ojcostwa
Wymagane dokumenty:
- dokument tożsamości ojca i matki,
- dokument tożsamości dziecka – jeżeli ukończyło 13 lat, a wskutek uznania następuje zmiana nazwiska dziecka,
- zaświadczenie o ciąży (dot. uznania ojcostwa dziecka poczętego).
Termin składania dokumentów:
- na bieżąco.
Wysokość opłaty skarbowej:
- brak.
Forma płatności:
- brak.
Termin załatwienia sprawy:
- niezwłocznie.
Tryb odwoławczy:
- Do sądu opiekuńczego właściwego ze względu na siedzibę kierownika USC, który pisemnie powiadomił o odmowie dokonania czynności.
Dodatkowe informacje:
- Oświadczenie o uznaniu ojcostwa może złożyć tylko biologiczny ojciec dziecka.
- Oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa można złożyć w każdym urzędzie stanu cywilnego, sądzie opiekuńczym, a za granicą w polskim konsulacie.
- Uznać można dziecko, tylko do 18 roku życia.
- Oświadczenie o uznaniu dziecka rodziców nieletnich może być złożone tylko w sądzie opiekuńczym.
- Przyjęcie oświadczenia jest dopuszczalne wówczas, gdy nie zachodzi domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki oraz gdy w sądzie nie toczy się sprawa o ustalenie ojcostwa. Sprawa wymaga osobistego zgłoszenia się w urzędzie stanu cywilnego:
- ojca dziecka,
- matki dziecka,
- dziecka, które ukończyło 13 lat – jeżeli wskutek uznania ma nastąpić zmiana nazwiska dziecka.
- Oświadczenia o uznaniu ojcostwa rejestruje się w rejestrze uznań. W sytuacji gdy uznanie następuje po sporządzeniu aktu urodzenia dziecka – protokół przyjęcia oświadczeń koniecznych do uznania ojcostwa stanowi podstawę dołączenia do aktu urodzenia dziecka wzmianki o uznaniu ojcostwa. Wzmianka zamieszczana jest niezwłocznie po złożeniu oświadczeń – jeżeli dziecko urodziło się na terenie gminy Łambinowice. W sytuacji gdy dziecko urodziło się poza gminą Łambinowice – protokół przekazywany jest do właściwego USC w terminie 1 dnia roboczego od dnia sporządzenia protokołu. W sytuacji gdy uznanie ojcostwa nastąpiło przed urodzeniem się dziecka lub następuje przy sporządzeniu aktu urodzenia – akt urodzenia sporządza się jak dla dziecka pochodzącego z małżeństwa. Na wniosek matki lub ojca dziecka kierownik USC może wydać zaświadczenie potwierdzające uznanie ojcostwa.
- Jeżeli uznający ojcostwo jest cudzoziemcem i nie posługuje się biegle w piśmie i mowie językiem polskim winien się zgłosić w towarzystwie tłumacza przysięgłego języka, jakim się posługuje.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 682 ze zm.).
- Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r.-Prawo o aktach stanu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2064 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 09 lutego 2015 r. w sprawie sposobu prowadzenia rejestru stanu cywilnego oraz akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz.1904).
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzorów dokumentów wydawanych z zakresu rejestracji stanu cywilnego (Dz.U. z 2015 r. poz.194 ze zm.).
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.).