- Menu przedmiotowe
- Urząd Gminy
- Przyjmowanie i załatwianie spraw
- Referat Spraw Obywatelskich
- Procedury spraw
- Dopisanie do spisu wyborców
Dopisanie do spisu wyborców
Podstawa prawna: art. 28, art. 30 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2018 r., poz. 754 ze zm.).
Wymagane dokumenty:
„Wniosek o dopisanie do spisu wyborców” – dla wyborcy stale zamieszkałego na terenie gminy (w tym także dla wyborcy niepełnosprawnego) lub wyborcy przebywającego czasowo na obszarze gminy lub wyborcy nigdzie niezamieszkałego, przebywającego na obszarze gminy.
Opłaty:
Nie pobiera się.
Termin załatwienia sprawy:
Niezwłocznie, od ręki.
Jednostka odpowiedzialna:
Referat Spraw Obywatelskich w Urzędzie Gminy w Łambinowicach, parter, pokój nr 23
Godziny pracy:
- poniedziałek: 7:30 - 16:30
- wtorek - piątek: 7:30 - 15:30
Tryb odwoławczy:
Nie przysługuje.
Uwagi:
- Wyborca na jego pisemny wniosek wniesiony do urzędu gminy najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów, jest dopisywany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy:
- właściwej ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania albo
- w której czasowo przebywa.
Powyższe stosuje się odpowiednio do wyborcy nigdzie niezamieszkałego, przebywającego na obszarze gminy.
W wyborach uzupełniających do Senatu pkt 2 ma zastosowanie tylko do wyborców stale zamieszkałych na obszarze okręgu wyborczego, w którym przeprowadza się wybory uzupełniające.
- W wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego i wójta (burmistrza, prezydenta miasta) dopisanie wyborcy do spisu wyborców w wybranym przez niego obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania dopuszczalne jest wyłącznie na obszarze okręgu wyborczego właściwego dla jego stałego zamieszkania.
- Żołnierze pełniący zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniący służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywający ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, a także ratownicy odbywający zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania są dopisywani do spisu, na swój wniosek z zastrzeżeniem, że jest to możliwe tylko w wyborach „ogólnopolskich” tj. do Sejmu i Senatu, na Prezydenta RP, do Parlamentu Europejskiego w RP, a w przypadku wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego istnieje możliwość głosowania jedynie do sejmiku województwa. Wniosek składa się między 21 a 14 dniem przed dniem wyborów chyba, że osoby, o których mowa w zdaniu pierwszym, przybyły do miejsca ich aktualnego zakwaterowania po tym terminie. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym.
- Osoby, którym przysługuje prawo wybierania, wpisuje się do spisu wyborców. Wyborca może być wpisany tylko do jednego spisu wyborców. W zależności od zarządzonych wyborów spis wyborców składa się z części A lub części A i części B.
Spis wyborców składa się z:
- części A – w wyborach do Sejmu i do Senatu, w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej oraz w wyborach do rad powiatów i sejmików województw;
- części A i części B – w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, w wyborach do rad gmin oraz w wyborach wójta.
Część A spisu wyborców obejmuje obywateli polskich. Część B spisu wyborców obejmuje obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi, uprawnionych do korzystania z praw wyborczych w wyborach, które zostały zarządzone w Rzeczypospolitej Polskiej.