Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Burze

W związku z panującymi upałami i możliwością wystąpienia burz, prosimy o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Burze – są to intensywne opady deszczu lub deszczu i gradu, którym towarzyszą silne wyładowania elektryczne w atmosferze (pioruny). Piorunowi często towarzyszy grom dźwiękowy (grzmot) oraz zjawisko świetlne (błyskawica). Piorun może wywołać pożar a uderzenia pioruna mogą rozrywać pnie drzew i mury, potrafią oderwać płyty kamienne wykładzin dachowych, murów ważące do 100 kg i odrzucić je na kilka metrów, przepalają cienkie druty, wywołują uszkodzenia instalacji elektrycznych, telefonicznych i innych opartych o metalowe przewody, niszczą urządzenia elektryczne a porażenie piorunem może spowodować poważne uszkodzenia ciała lub śmierć.

DLATEGO: Przygotuj swoją rodzinę na umiejętność zachowania się po usłyszeniu prognozy pogody lub przeczytania komunikatu - ostrzeżenia o możliwości wystąpienia silnych wiatrów, burz z nawałnicami deszczu i gradu:

 • Upewnij się, czy wszyscy członkowie twojej rodziny wiedzą jak postępować w czasie burzy, oraz naucz ich jak wyłączać gaz, elektryczność i wodę.
 • Opracuj plan komunikowania się w czasie zagrożenia na okoliczność, gdy członkowie rodziny są rozdzieleni (realny przypadek, gdy dorośli są w pracy, a dzieci w szkole).
 • Naucz dziecko, jak i kiedy wzywa się Policję (tel. 997), Straż Pożarną (tel. 998) i Pogotowie (tel. 999) oraz które radio jest nastrojone na odbiór informacji o stanie zagrożenia.

Uwaga: Jeżeli ujrzymy chmurę o podstawie bardzo ciemnej a do tego widać błyski i słychać odległe grzmoty to natychmiast powinniśmy opuścić park, las czy inne miejsce w terenie i natychmiast udać się do domu lub inne bezpieczne miejsce. Aby w prosty sposób policzyć odległość na której aktualnie znajduje się burza wystarczy zmierzyć czas od błysku do grzmotu i przeliczyć go zakładając, że 3 sekundy = około 1 km, lub czas (w sekundach) przemnożyć przez 340 ( związane to jest z prędkością rozchodzenia się dźwięku które dla temperatury powietrza 15°C przy normalnym ciśnieniu równe jest 340 m/s = 1225 km/h). Np. błysk – czas pomiaru do grzmotu 12 s – odległość burzy 12x340=4080. Burza około 4 km. Na podstawie kolejnych pomiarów można określić czy burza oddala się od nas czy przybliża.

Po ogłoszeniu ostrzeżenia przed burzą:

 • Miej włączone radio bateryjne na częstotliwość radia regionalnego albo program regionalny w celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania.
 • Zabezpiecz swoje mieszkanie (dom):
  • zamknij okna, zaciągnij story, opuść żaluzje,
  • uprzątnij z obejścia przedmioty, które mogłyby narobić szkód (porwane przez wiatr),
  • zapewnij sobie odpowiednią ilość źródeł światła, jak: latarki elektryczne (baterie do latarek i odbiorników radiowych), świece, doładowanie telefonów komórkowych,
  • sprawdź stan apteczki pierwszej pomocy i zaopatrz się w niezbędne materiały i leki
  • przygotuj rzeczy, które mogą być potrzebne w czasie ewakuacji tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe rzeczy,
  • nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew i słupów trakcji elektrycznych.

Podczas burzy (w domu):

Wyłącz główny wyłącznik prądu i gazu, odłącz anteny – ograniczy to niebezpieczeństwo powstania pożaru.

Unikaj korzystania z telefonów stacjonarnych przewodowych oraz urządzeń elektrycznych, przede wszystkim tych obsługiwanych ręcznie. Korzystanie z tych urządzeń grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji. Sprzęt domowy, zwłaszcza elektronikę – RTV, komputery itp. należy odłączyć od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych (np. instalacji antenowych, telekomunikacyjnych, sieci internetowych, TV kablowej itp.), co zapewni ochronę tych urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Przebywając (poza domem) – NIE WOLNO:

 • Kąpać się.
 • Spacerować.
 • Stawać (chować się):
  • pod samotnie rosnącymi drzewami (prąd wyładowania przepływający rdzeniem drzewa doprowadza do gwałtownego odparowania znajdującej się w nim wody i w efekcie bardzo groźnego wybuchu),
  • w pobliżu wysokich metalowych masztów, ponieważ często uderza w nie piorun
  • w pobliżu linii elektroenergetycznych
  • Znajdować się w pobliżu zbiorników i cieków wodnych (podobnie połacie wilgotnego mchu stanowią zagrożenie)
  • Zatrzymywać się pod trakcjami elektrycznymi, planszami reklamowymi, drzewami itp.

PONADTO:

Osoba przebywająca na otwartej przestrzeni powinna znaleźć pomieszczenie, budynek, ziemiankę i ukryć się w nim. W przypadku braku innej możliwości schronić się w zagłębieniu terenu, nie kłaść się na ziemi. Najbezpieczniej jest ukucnąć ze złączonymi i podciągniętymi do siebie nogami, oraz odrzucić lub położyć na ziemi duże przedmioty metalowe przewodzące prąd.

Przebywając w lesie należy szukać schronienia pod najniższymi drzewami.

Żeglując lub pływając w jeziorze należy natychmiast skierować się do najbliższego brzegu.

Osoby znajdujące się w górach powinny niezwłocznie zejść ze szczytów i grani, około 100 metrów niżej, najlepiej na stronę zawietrzną (przeciwną do kierunku zbliżania się burzy). Mogą one usiąść na plecakach (nie na stelażu!), tak aby odizolować się od podłoża i zabezpieczyć przed wtórnym porażeniem od prądów powierzchniowych. Próbując kryć się w jaskiniach lub wnękach trzeba uważać, aby nie znaleźć się w miejscach, w których można stać się "pomostem" dla przepływających prądów (np. wejścia jaskiń, wąskie lub niskie groty). Strop powinien znajdować się co najmniej 3 metry nad nami, a ściany 1 metr od nas. Nie można dotykać wysokich, pionowych ścian skał.

Grupy osób pozostające na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć w odległości do kilkudziesięciu metrów, tak by na wypadek porażenia część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Bardzo dobrymi miejscami na schrony są wnętrza klatek, kratownic (w tym i masztów), wagoników kolejki górskiej. Nie wolno jednak dotykać metalowych elementów konstrukcji. Także samochody chronią przed piorunem. Wymienione obiekty spełniają funkcję klatki Faradaya.

Jeżeli służby ratownicze zalecają ewakuację:

 • Wyrusz tak szybko jak to tylko możliwe.
 • Opuszczając mieszkanie wyłącz energię elektryczną, oraz główny zawór wody i gazu.
 • Zawiadom kogoś, dokąd się ewakuujesz.
 • Zabierz przygotowany zawczasu bagaż, oraz ciepłą odzież.

Po przejściu burzy:

 • Udziel pierwszej pomocy rannym i poszkodowanym osobom oraz zawiadom pogotowie i służby ratownicze.
 • Unikaj leżących lub zwisających przewodów elektrycznych.
 • Ostrożnie poruszaj się po domu (mieszkaniu).
 • Sprawdź instalację (gazową, elektryczną, wodociągową) przed wejściem do innego domu mieszkania.
 • Stosuj się do poleceń kierujących działaniami ratowniczymi.

Budynki i inne wysokie konstrukcje muszą być zabezpieczone piorunochronem, chroniącym je w czasie burzy. Instalacje elektryczne, w tym i sieci przesyłowe zabezpiecza się bezpiecznikami przeciwprzepięciowymi.

O wszystkich zdarzeniach, mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi informuj służby ratownicze z wykorzystaniem telefonu i numeru alarmowego 112.

MAPA BURZ

PDFKlasyfikacja stopni groznych zjawisk meteorologiczno-hydrologicznych (274,01KB)
PDFSposob postepowania w roznych sytuacjach pogodowych (114,92KB)
PDFSytuację pogodową można śledzić na stronach www (41,50KB)